Naša šola bo v šolskem letu 2023/2024 nadaljevala z izvajanjem vsebin in projektov, ki so razpisani v programu Ekošola, skladno z usmeritvami FEE (Mednarodne fundacije za okoljsko izobraževanje) in z mednarodnim programom Eco-Schools International po metodologiji sedmih korakov.
Ekošola je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med dijaki skozi njihov vzgojni in izobraževalni program ter skozi aktivno udejstvovanje v lokalni skupnosti.
Vanj je vključenih preko 400 vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter fakultet v Sloveniji, v njih pa se uresničujejo naslednji cilji:
- skrb za človeka z razvijanjem pozitivnih medsebojnih odnosov,
- vzgoja za zdrav način življenja v zdravem okolju,
- učinkovita raba naravnih virov,
- spodbujanje trajnostne mobilnosti v prometu,
- vzgajanje za okoljsko odgovornost,
- spodbujanje in večanje kreativnosti,
- inovativnost in izmenjava idej,
- povezovanje šole z lokalno skupnostjo in povezovanje mladih v Evropi in svetu.
Učitelji bodo pri splošnih in strokovnih predmetih ter pri praktičnem pouku dijakom predstavili posamezne vsebine, jih povabili k sodelovanju ter kreativnemu ustvarjanju. Prav tako bodo nekatera od tematskih področij osnova za projektne naloge. Letos bomo izvajali posamezne vsebine iz projektov: »Ekokviz za Srednje šole«, »Hrana ni za tjavendan«, Eko branje, »Šolska VRTilnica«, Pot mleka od kmetije do kozarca, Biotska pestrost.
Dijaki bodo imeli možnost, da v okviru teh aktivnosti razvijajo svoja kreativna področja in področja dela, kot so fotografiranje, likovno in literarno ustvarjanje, delo z rastlinami, raziskovanje, recikliranje, krepitev medsebojnih odnosov ipd.
S tem se bo krepilo ozaveščanje dijakov in zavedanje posameznikov, da lahko vsak pripomore k izboljšanju svojega odnosa in odnosa drugih do okolice, sošolcev in soljudi.
Znotraj Ekošole bodo potekale naslednje aktivnosti:
a) Ekokviz
Dijaki bodo spoznali določeno temo v povezavi z okoljem in ohranjanjem narave s pomočjo gradiva, ki ga vsako leto pripravijo v okviru projekta Ekošola. Gradivo pregledamo in temo obravnavamo predvsem pri pouku geografije, pa tudi pri drugih predmetih/modulih in seveda tudi dijaki samostojno.
Namen projekta je, da prikaže drugačen pogled na spreminjanje okolja, predstavi možne vzroke in spodbudi dijake k zanimanju za okolje in k sodelovanju pri reševanju okoljskih problemov.
Tekmovanje bo potekalo na šolskem in državnem nivoju v treh kategorijah: dijaki srednjega poklicnega izobraževanja (SPI), dijaki srednjega in poklicno-tehničnega izobraževanja (SSI in PTI) in dijaki strokovnih in splošnih gimnazij. Dijaki bodo pisali test v treh kategorijah, na katerem bo skupaj trideset vprašanj iz izbranih vsebin. Šolsko tekmovanje po navadi poteka decembra, državno pa februarja. Trije prvouvrščeni dijaki na vsakem nivoju izobraževanja se bodo uvrstili na regijsko oz. državno tekmovanje v ekoznanju.
b) Hrana ni za tjavendan
Cilj projekta je zmanjšati in preprečiti nastajanje zavržene hrane doma in v šoli, spodbuditi praktično uporabo neporabljene hrane in prikazati pravilen način shranjevanja prehranskih izdelkov (kuharski mojster ni tisti, ki dobro kuha ter ustvarja veliko odpadkov, temveč tisti, ki premišljeno nakupuje in porabi vse sestavine); pravilno reciklirati in odlagati ostanke hrane (kompostiranje in ločeno odlaganje v zabojnik za biološke odpadke).
Dijakom 3. letnika biotehniške gimnazije bo predlagano, da (po)ustvarijo recept, ki vsebuje sestavino iz ostankov hrane, ki bi jo v svojem gospodinjstvu zavrgli. Recept bodo preizkusili, zapisali in jed fotografirali. Pri predmetu nemščina in angleščina bodo recept prevedli. Pri pouku športne vzgoje bodo dijaki izračunali kalorijsko vrednost svoje jedi – s tem lahko vsak posamezni uporabnik presoja, če je jed primerna zanj glede na kriterije zdrave prehrane. Koordinatorka dejavnosti bo Neva Vrčko Novak.
Dijaki 1. letnika programa naravovarstveni tehnik bodo v mesecu marcu povabljeni na LIKOVNO-GRAFIČNI IN LITERARNI NAGRADNI NATEČAJ NA TEMO “ZAVRŽENA HRANA IN PODNEBNE SPREMEMBE”. Mentorica dejavnosti bo Neva Vrčko Novak.
24. 4. 2024 bomo obeležili dan brez zavržene hrane. Dvojezično stojnico bodo gimnazijski dijaki postavili pod mentorstvom Nataše Sovič Kirm (nemščina).
Dijaki prvega letnika programa slaščičar bodo pod mentorstvom Marice Drmaž pripravili jedi iz surovine, ki bi jo (v šolski kuhinji oz. slaščičarni) sicer zavrgli.
Dijaki programa NPI bodo pri predmetu družboslovje pod mentorstvom Renate Kus Pisek o aktualni problematiki izdelali plakate, merili odpadno hrano v šolski kuhinji …
c) Ekobranje za ekoživljenje
V današnjem času raznovrstnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij je ohranjanje odnosa do knjige še posebej nujno in pomembno. Tudi v šolskem letu 2023/2024 si želimo, da bi z branjem še naprej na najučinkovitejši način, preko ustvarjalnega mišljenja, krepili ekološko zavest s pomočjo knjige. Zaradi široke naravnanosti projekt Ekobranje za ekoživljenje nudi veliko možnosti za kreativnost. Pomeni eno od poti za vzpodbujanje dijakov k branju literature z ekološko tematiko in tako prispeva k razvoju okoljskega izobraževanja ter ozaveščanja naših dijakov.
CILJI:
- spodbujamo pozitiven odnos do branja,
- spodbujamo individualno kreativno mišljenje,
- razvijamo pozitiven odnos do okolja,
- spodbujamo aktivno vključevanje v okolje,
- spodbujamo različne aktivnosti z ekološkimi vsebinami,
- spodbujamo medpredmetno povezovanje,
- spodbujamo ustvarjanje konkretnih izdelkov.
Z dijaki bomo v okviru tega projekta izvedli branje literature z ekološko tematiko z likovnim natečajem na teme: gozd, živali in rastline v gozdu, kaj delamo v gozdu in podobno (sodelujoči: vsi zainteresirani dijaki).
d) Krožnost je naša priložnost
V krožnem gospodarstvu snujemo izdelke tako, da vire pri njihovi proizvodnji in rabi uporabljamo čim bolj skrbno, racionalno in učinkovito. V letošnjem šolskem letu bodo dijaki spoznali, kako nenehno podaljšujemo njihovo življenjsko dobo (s ponovno uporabo, popravili, predelavo in souporabo), skupaj bomo proučevali in uvajali krožnost v izobraževanje, naše delovanje in življenje, preučevali življenjski cikel različnih izdelkov, iskali navdihe iz narave, oblikovali krožne rešitve in izdelke, pripravljali krožne načrte.
Pri projektu bodo dijaki spoznavali osnove o krožnem gospodarstvu: kaj, zakaj, načela, učne ure, primeri iz prakse, krožnost v vsakdanu, dan okoljskega dolga, povezovanje različnih trajnostnih tem: podnebne spremembe, materiali, surovine, izdelki … (sodelujoči: dijaki 2. b).
e) Šolska VRTilnica
Projekt Šolska VRTilnica omogoča veliko možnosti za izvajanje različnih oblik aktivnosti predvsem v okviru praktičnega pouka, pouka v naravi ali izvenšolskih aktivnosti kot koristno preživljanje prostega časa v zdravem okolju. Na šolskem posestvu grede, rastlinjaki in druge površine postanejo mesto za osvajanje novih znanj, veščin in navad, ki ostanejo za celo življenje. Sodelovali bodo dijaki nižjega poklicnega in srednjega poklicnega izobraževanja (vrtnar, cvetličar).
V okviru projekta Šolska VRTilnica bo potekalo več aktivnosti, in sicer bodo dijaki pod mentorstvom Božidarja Hudoklina sodelovali pri vzgoji sadik zelenjadnic (posejali bodo semena zelenjadnic ter pridelovali sadike) in pri pridelavi zelenjave za uporabo v šolski kuhinji (dijaki bodo v rastlinjakih posadili sadike izbranih zelenjadnic, jih oskrbovali in pobirali pridelke). Pri izbiri sortimenta bo velik poudarek na ohranjanju avtohtonih slovenskih sort, pridelavi in shranjevanju semena.
Pod mentorstvom Barbare Činkole bodo dijaki sodelovali pri pridelavi sadik in sajenju okrasnih rastlin in zelišč na grede, v korita in lonce (dijaki bodo razmnoževali okrasne rastline in zelišča, pridelovali sadike, jih oskrbovali in uporabili v različnih nasadkih).
Dijaki nižjega poklicnega izobraževanja bodo pod mentorstvom Katje Junc zasadili zelišča v visoke grede ali v zeliščni vrt, rastline oskrbovali in predelovali v različne uporabne izdelke. Za uporabo v kuhinji bodo pripravili in predelovali tudi zelenjavo s šolskega posestva.
Pri praktičnem pouku bodo dijaki spoznavali različne načine obdelave in priprave tal za setev in sajenje različnih rastlinskih vrst (na prostem ali v rastlinjakih). Pod mentorstvom Alojza Roglja bodo spoznavali in se učili rokovanja z različnim orodjem, stroji in napravami za obdelavo tal.
f) Altermed
V letošnjem šolskem letu bomo sodelovali na sejmu Altermed – Green Vita, ki bo potekal 15.–17. marca 2024, na temo »ODGOVORNO S HRANO«. Namen našega sodelovanja bo predstavitev odnosa do zdravja ter doživljanja in pojmovanja zdravja kot vrednote. Skozi celo šolsko leto bomo z dijaki izvajali različne aktivnosti, ki temeljijo na poudarjanju zdravja, na sejmu pa bomo svoje aktivnosti in primere dobrih praks predstavili tudi drugim.
g) Ohranjanje biotske pestrosti
Tema, s katero se bomo pri predmetu biologija skupaj z dijaki drugega letnika biotehniške gimnazije vključili, je biotska raznovrstnost. Ta tema se vključuje v doseganje ciljev v učnem sklopu, kjer obravnavamo ekosisteme in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Naše aktivnosti bodo naslednje: opazovanje in raziskovanje narave, talni živžav in oblikovanje zbirk najdenih vrst, označevanje nahajališč invazivnih rastlin. Hkrati bomo dijake spodbujali, da bodo več zahajali v naravo in s tem razvijali boljše gibalne navade, kar se navezuje na prednostni cilj šole, da izboljšamo gibalne navade dijakov.
Med letom bodo dijaki fotografirali rastline in živali v naravi. Vsak organizem bodo na kratko opisali. Na koncu bomo iz vseh fotografij in opisov oblikovali fotografski album.
h) Ne zavrzi oblek, ohrani planet!
V okviru projekta bodo dijaki pod mentorstvom Helene Košmerlj obravnavali odgovorno ravnanje z rabljenimi in odsluženimi oblačili po načelih: zmanjšaj – ponovno uporabi – recikliraj. Projekt spodbuja ločeno zbiranje odpadnih oblačil, njihovo izmenjavo, podarjanje, popravila, predelavo in ponovno uporabo. Povezali se bomo s projektom Zmanjšamo – Ponovno uporabimo - Recikliramo.
i) Odpadkom dajemo novo življenje
Dijaki različnih programov bodo skozi projektne aktivnosti spoznali pomen ločenega zbiranja odpadkov ter načine ponovne uporabe za odpadne materiale iz vsakdanjega življenja. Povezali bodo ozaveščanje in izobraževanje o odpadni embalaži z vsakdanjim življenjem in spoznali sestavo različnih vrst embalaže ter vire, iz katerih je pridobljena. Dijaki bodo spoznavali različno odpadno embalažo in možnost njene ponovne uporabe oziroma bodo iz nje izdelovali nove izdelke, uporabne v šoli in na šolskem posestvu.
j) Znanje o gozdovih
Znanje o gozdovih (LEAF = Learning About Forests) izobražuje in ozavešča o gozdovih in o njihovi vlogi na našem planetu. V sklopu projekta bomo spodbudili povezovanje dijakov z gozdom in gozdno dediščino ter jih seznanili z vsemi vidiki gozda (okoljskem, socialnem, ekonomskem …). S pomočjo projekta bomo dijake opozorili na pomen varovanja gozdov in njihovega trajnostnega upravljanja. Dijaki bodo izvajali aktivnosti v dejavnosti Gozdni cikel,
spoznavali bodo gozd in njegovo funkcijo, ustvarili gozdno učno pot ali didaktične igre, obiskali gozdarja, lovca in lesarski obrat.
k) Voda – naše bogastvo
Med šolskim letom bomo v okviru projekta Voda – naše bogastvo, dijakom približali pomen vode in problematiko pomanjkanja pitne vode, raziskali vodna telesa v naši bližini (biotsko pestrost), izvedli ozaveščevalno akcijo, s katero bomo izpostavili pomen varčevanja s pitno vodo, pri praktičnem pouku očistili brežino bližnjega potoka ipd. (sodelujoči: dijaki izobraževalnega programa naravovarstveni tehnik – SSI).
l) Podnebne spremembe
Dijaki programov srednjega poklicnega in srednjega strokovnega izobraževanja bodo v projektu Ekošola meri odtis CO2 spoznavali različne vire onesnaževanja okolja s CO2. Aanalizirali, vrednotili in ugotavljali bodo stanje onesnaževanja CO2 v bližnji okolici ter možnosti njegovega zmanjšanja z različnimi okoljskimi ukrepi.