Komisija: Z. Cujnik, A. Divjak, P. Franko

Prostor:  SL2

Mateja Balant - naša "naj prostovoljka"

Mateja Balant. Aktivistka prostovoljstva v skrbi za človeka in živali. Dijakinja 3. b oddelka biotehniške gimnazije, ki s svojimi ravnanji, aktivnostmi in idejami sporoča, da je vsak človek pomemben. Na šoli je dejavna v okviru prostovoljne skupine »Z roko v roki«, udeležuje pa se tudi dejavnosti v drugih društvih, zavodih in inštitucijah. Izven šole obiskuje »Klub mladih za boljši svet«, udeležuje se zbiralnih akcij hrane in bila je aktivna v sklopu delovne akcije »Pomagajmo družini Rajk«.

Bronasta Tjaša Zajc na državnem prvenstvu v atletiki

V Mariboru  je, v sredo, 16. 5. 2018, potekalo posamično državno prvenstvo v atletiki. Dve dijakinj naše šole sta se uvrstili na tekmovanje. Dijakinja 1. letnika, Tjaša Zajc, je bila izjemno razpoložena. Z odličnimi meti in osebnim rekordom 13.58 je, v močni konkurenci,  osvojila 3. mesto. V skoku v višino pa je Neja Žnidaršič, s preskočenimi 150 cm, osvojila odlično 5. mesto

Čestitamo.

Naši naravovarstveniki na Golici

V četrtek, 9. 5. 2018, smo se dijaki 4. d in 3. e odpravili na priljubljeno pohodniško destinacijo na Gorenjskem, na Golico. Vzpon se je začel po strmi poti do konca gozdne meje in se nadaljeval do koče pod Golico. Na poti smo lahko opazovali čudovit razgled in značilne rože na Golici – narcise. Ko smo dosegli cilj, je bil razgled osupljiv. Tisti najbolj vztrajni se niso ustavili pri planinski koči (ki je bila glavni cilj), ampak so zbrali še zadnje moči in dosegli vrh Golice. Tisti, ki smo ostali pri koči, pa smo si čas krajšali s harmoniko in kitaro.

Krvodajalska akcija dijakov naše šole

Dijaki 4. letnikov smo se 29. 1. 2018, v Centru za transfuzijsko dejavnost Novo mesto, udeležili krvodajalske akcije. Vsi smo bili zelo pogumni, dobro razpoloženi in z željo, da darujemo kri ter pomagamo tistim, ki jo potrebujejo. Zaradi obdobja prehladov in viroz nekateri dijaki na dan krvodajalstva niso bili zdravi, zato se akcije niso mogli udeležiti. Po pregledu zdravnika, smo izvedeli svojo krvno skupino ter pogumno darovali kri. Krvodajalcu se navadno odvzame 450 ml krvi, kar je največ 13 odstotkov celotnega volumna krvi.

Prvenstvo Slovenije v krosu za osnovne in srednje šole

5 dijakov naše šole, Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije, se je 19. aprila 2018 udeležilo državnega krosa v Mariboru. Dijakinje smo imele start ob 11.00 in Ema Molan se je uvrstila na 18. mesto, takoj za njimi pa so startali dijaki. Med starejšimi dijaki so tekli Aljaž Lenič, ki se je uvrstil na 10. mesto, Johan Habe na 29. mesto. Med mlajšimi dijaki  je tekel Nik Pernek in je bil skupno 18, Mark Požun pa je zasedel 33. mesto.

Po tekmovanju smo se ustavili še na odličnih krofih in tako povrnili porabljeno energijo. :)

Ema Molan, 4. b

13. evropsko tekmovanje v znanju vinogradništva in vinarstva Europea Wine Championship

V času od 26. do 30. aprila 2018 se na Grmu Novo mesto – centru biotehnike in turizma odvija vinogradniško-vinarsko tekmovanje Wine Championship. To tekmovanje je že trinajsto zapovrstjo in se vsako leto odvija v drugi evropski državi. Tekmovanje je namenjeno dijakom in študentom ter poteka v angleškem jeziku. Zajema tako teoretično kot praktično znanje in spretnosti s področja vzgoje in oskrbe vinske trte, predelave grozdja, nege vina in senzorike vina.

ŠKOTSKA, marec 2018

Na kaj najprej pomisliš ob besedi Škotska? Jaz sem, pred enim tednom, najprej pomislila na pošast Nessie, ampak sedaj, po moji zagotovo najljubši ekskurziji na Škotsko, najprej zagledam visoke stare stavbe iz kamna, prostrane pašnike z ovcami, gore, prijazne ljudi in moške v kiltih, prečudovit grad z razgledom, neskončne ceste. Da, vse to sem, skupaj s še 24 dijaki in profesoricama naše šole, videla in doživela. Od petka, 16. 3. 2018, ko smo iz Benetk odleteli v Edinburgh, glavno mesto Škotske, do ponedeljka, 19. 3. 2018, smo se potepali po Škotski. Naš izlet je izgledal nekako takole.

Etnološke in kulinarične značilnosti Slovenije

V petek, 13. 4. 2018, je v prostorih Hiše kulinarike v Novem mestu potekalo že 20. tekmovanje Etnološke in kulinarične značilnosti Slovenije z naslovom OBLETNICE IN JUBILEJI. Tekmovanje organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) v sodelovanju s centrom GRM Novo mesto – center biotehnike in turizma. Kot vsako leto, smo tudi letos videli predstavitve izredno zanimivih raziskovalnih nalog. Ker je bilo letošnje tekmovanje že 20. po vrsti, je ZOTKS razpisala temu primerno temo, ki se je nanaša na obletnice in jubileje.